Jak powstał sky surfing?(historia powstania)

PIC FROM CATERS - (PICTURED:Oliver Furrer skysurfing at 14,000ft) - Leaping out of a plane at 14,000ft would be a big enough thrill for most but one daredevil has taken skydiving to new heights - by surfing the clouds with a board strapped to his feet. Thrillseeking Oliver Furrer, 41performs a series of death-defying stunts as he flies through the sky on a snowboard as part of an extreme sport called skysurfing. The vertigo-inducing craze sees Oliver from Switzerland leap from a plane with a snowboard or sometimes a skateboard attached to his feet and perform surf style aerobatic tricks while freefalling from up to 14,000 ft. The former Swiss Air Force paratrooper appears to surf the clouds as he flies over and beneath them while hurtling towards the ground at a dizzying speed. Oliver who joined the Swiss Air Force when he was 17 and later his national skydiving formation team before becoming an instructor.

Każda dyscyplina sportu ma swoich odkrywców, ma swój czas i popularność. Czasem nowe dyscypliny powstają przypadkiem bądź przez pomysły i dążenia pojedynczych sportowców. Historia powstania poszczególnych dyscyplin może być ciekawa i intrygująca. Historia powstania dyscypliny takiej jak sky surfing jest powiązana ze spadochroniarstwem.

Sky surfing powstał w latach osiemdziesiątych w Kalifornii. Początkowo do skoku stosowano zwykłe deski. Dopiero francuski skoczek Joel Cruciani użył deski surfingowej wyposażonej w wiązania do snowboardingu. Nagrane wtedy akrobacje zostały wykorzystane w w filmie „Hibernator”. Po takim początku w 1989 roku kolejny Francuz skoczył już na szerokiej desce, gdzie posiadał trwałe umocowanie stóp. Następny Francuz stoi za pomysłem systemu wiązań, które pozwalają na wypięcie deski w sytuacji zagrożenia lub w chwili rozwijania się spadochronu.

Pierwsze Mistrzostwa Świata World Freestyle Federation, gdzie wykonano akrobacje powietrzne na desce odbyły się w 1990 roku w Stanach Zjednoczonych w Teksasie. Następnym krokiem w historii powstania jest rok 1992, gdzie Francuska Federacja Spadochronowa jako pierwsza zaakceptowała akrobacje powietrzne za dyscyplinę sportową. W tym roku powstała również firma produkująca sprzęt służący do uprawiania sky surfingu.

Już w 1993 roku miały miejsce pierwsze Mistrzostwa Świata w sky surfingu. Ta dyscyplina sportowa stawała się coraz bardziej popularna, a w szczególności w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Niemcy i Francja. Natomiast od 1994 roku do popularyzacji dyscypliny sportowej jaką jest sky surfing przystąpiła Belgia. Jest to również rok, gdy utworzono odrębną sekcję dla kobiet uprawiających akrobacje powietrzne na desce. W 1995 roku w trakcie Igrzysk Sportów Ekstremalnych przystąpiło już 10 drużyn uprawiających sky surfing. Zawodnicy i działacze sky surfingu są zrzeszeni w ramach Skysportif International. W Polsce sky surfing stał się popularny w latach dziewięćdziesiątych.

Sky surfing to odmiana skydivingu. Jest to dyscyplina sportowa bardzo niebezpieczna w porównaniu do innych związanych ze skokami spadochronowymi. Powstała w wyniku poszukiwań możliwości kierowania ciałem i deską w trakcie lotu przez spadochroniarzy.

Skoki wykonywane w sky surfingu oceniane są przez sędziów na podstawie filmu wideo nakręconego przez towarzyszącego skoczkowi kamerzystę. Ocena dotyczy wykonywanych w powietrzu ewolucji i wzajemnej synchronizacji tej pary.

Popularność tek dyscypliny sportu wynika z filmowania skoków i prezentacji w telewizji oraz z jej widowiskowej formy. Najlepsze wyniki w sky surfingu odnoszą Amerykanie i Szwajcarzy.

Najwięcej filmików dotyczących sky surfingu znajdziemy online. Widowiskowość tej dyscypliny sportu sprawia, że przyciąga wielu chętnych i pragnących przeżyć ekstremalne doznania.

Historia powstania sky surfingu jest zdecydowanie i silnie powiązana ze środowiskiem spadochroniarzy. Dodatkowo rozwój sky surfingu jest szybki ze względu na publikowane filmiki z akrobacjami skoczków.

Dodaj komentarz