Home Porady rowerowe Jazda na rowerze w trakcie panowania koronawirusa?

Jazda na rowerze w trakcie panowania koronawirusa?

by Robert Kowalski
koronawiurs covid-19

Koronawirus sprawił, że zmienił się nasz stosunek do własnego zdrowia. Wiemy już jakie jest kruche, więc jeszcze bardziej dbamy o siebie. Chcemy uprawiać sport, aby wzmocnić się i zahartować, a nie ma lepszego sposobu na zwiększenie odporności niż jazda na rowerze. 

Pandemia koronawirusa spadła na nas akurat u progu sezonu rowerowego. Przez kilka tygodni jazda rekreacyjna była wręcz zabroniona. Na szczęście to się zmieniło. Teraz możemy i powinniśmy dla zdrowia wychodzić z domu na rowery. Oczywiście zachowując środki ostrożności – wirus wciąż jest niebezpieczny i prawdopodobnie będziemy musieli przywyknąć do nowych zasad funkcjonowania w przestrzeni publicznej.  

Czy jest koronawirus?

Koronawirus to nowe, nieznane dotąd zagrożenie. Wirus atakuje układ oddechowy i powoduje chorobę o nazwie Covid-19. Jest to ciężka w przebiegu infekcja, która objawia się wysoką gorączką, silnym osłabieniem organizmu i duszącym kaszlem. Osoby starsze i chorujące na choroby przewlekłe są szczególnie zagrożone – ich leczenie najczęściej wymaga hospitalizacji i wspierania oddychania respiratorem. 

Dbać o siebie i chronić przed zakażeniem powinny w szczególności osoby starsze, ale również młodzi astmatycy i cukrzycy. Otyłość również zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu choroby, zatem każda forma aktywności fizycznej jest teraz wskazana. 

Jak się chronić przed koronawirusem

Na koronawirusa nie ma obecnie w pełni skutecznego lekarstwa. Możemy jednak chronić się przed zarażeniem stosując zalecane środki bezpieczeństwa. Otoczka białkowa komórek wirusa nie jest odporna na działanie środków dezynfekcyjnych i mydła. Częste mycie rąk, unikanie dotykania dłońmi twarzy czy dezynfekcja potencjalnie zanieczyszczonych powierzchni pomaga ustrzec się przed zakażeniem. 

mycie rąk

Dystans społeczny to drugi krok do zapewnienia sobie bezpieczeństwa – należy zachować maksymalną możliwą odległość od osób, z którymi masz kontakt. Powszechny obowiązek noszenia maseczek również blokuje rozprzestrzenianie się wirusa. Duży odsetek osób zakażonych przechodzi chorobę bezobjawowo, dlatego zakrywanie nosa i ust chroni nas przed nieświadomym rozsiewaniem wirusa drogą kropelkową.

Ochrona przed zakażeniem to nie wszystko – musimy teraz jeszcze bardziej dbać o kondycję fizyczną. Zdrowy tryb życia sprawia, że organizm jest mocniejszy, więc bardziej odporny na infekcje – nie tylko te powodowane przez koronawirusa. 

Wybierz rower zamiast komunikacji miejskiej

Trudno zachować odpowiedni dystans w autobusie pełnym ludzi. Ponadto jak podają wirusolodzy możemy się zarazić przenosząc wirusa z powierzchni metalowych lub plastikowych. Zatem każdy przejazd komunikacją miejską niesie za sobą pewne ryzyko zakażenia. Znacznie bezpieczniej i pewniej będziemy się czuć korzystając ze środków transportu indywidualnego. 

Piękna pogoda sprzyja – możemy śmiało jeździć na rowerze: do pracy, na zakupy czy w innych sprawach. Jazda na rowerze jest zdrowa, więc zachowując odpowiednie środki bezpieczeństwa możemy korzystać z niego zamiast ryzykować zakażenie w środkach transportu zbiorowego.  

Jazda na rowerze z czasie pandemii, jak się chronić:

  • Na twarz nałóż maseczkę – najlepsze są maski antysmogowe z filtrami FFP3 lub N99, jednak latem nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Lekka maska bawełniana lub komin sportowy z powodzeniem wystarczą. Na upały najlepsze będą maski z włókna bambusowego wzbogaconego jonami srebra – są lekkie i przewiewne, natomiast srebro zapobiega rozwojowi drobnoustrojów na tkaninie. 
  • Rękawiczki – z powodzeniem wystarczą te rowerowe, w gumowych czy nitrylowych jazda będzie niewygodna – szczególnie w upalny dzień. Musisz pamiętać, aby regularnie dezynfekować rękawiczki i często je prać. 
  • Dezynfekcja roweru – wszystkie te miejsca, których dotykasz podczas korzystania z roweru należy często dezynfekować. Kierownica (chwyty, manetki i dźwignie), siodełko, rama i zapięcie do roweru – spryskaj je płynem do dezynfekcji na bazie alkoholu zanim wsiądziesz na rower. 
  • Podczas jazdy zachowaj bezpieczny odstęp od innych uczestników ruchu – 2 metry to niezbędne minimum.
  • Dbaj o swoje bezpieczeństwo na drodze – przestrzegaj przepisów i nie szalej. 

Jazda na rowerze a zdrowie

Jazda na rowerze to sport indywidualny – zatem możemy uprawiać go bez obaw o zwiększenie ryzyka zakażenia. Jest dostępny dla wszystkich – wystarczy kupić rower. Na rowerze może jeździć każdy, więc możecie dbać o zdrowie wspólnie z dziećmi i dziadkami. Korzyści z jazdy na rowerze jest wiele, my pokażemy Wam te najważniejsze. 

Regularne wyjścia na rower podnoszą sprawność fizyczną. Jazda w stałym rytmie przez kilkadziesiąt minut sprawia, że układ krwionośny pracuje wydajniej. Metabolizm przyspiesza, dzięki temu wszystkie komórki ciała są lepiej dotlenione, a krew szybciej transportuje składniki odżywcze. Pedałując pobudzamy do działania krążenie w obrębie łydek – dzięki temu zmniejsza ryzyko powstawania żylaków i groźnych zakrzepów. Rower bardzo dobrze wspiera profilaktykę w cukrzycy – ten rodzaj wysiłku pomaga regulować poziom insuliny. 

Jednak w kontekście nowego zagrożenia – koronawirusa skupimy się na układzie oddechowym. Jednym z najważniejszych wyznaczników wydolności fizycznej organizmu jest współczynnik VO2 max. Oznacza się w ten sposób tzw. pułap tlenowy, czyli maksymalną zdolność organizmu do pochłaniania tlenu. VO2 osiąga swój najwyższy poziom, kiedy jesteśmy w wieku 18 – 20 lat. Następnie z biegiem lat zaczyna spadać, a wraz z nim ogólna sprawność organizmu. 

Możesz powstrzymać ten proces – regularne wyjścia na rower poprawią zdolność Twojego organizmu do przyswajania tlenu. Wyjście na rower nawet kilka razy w tygodniu to dobry sposób na poprawienie kondycji płuc. Wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu zdecydowanie poprawia nastrój. Sytuacja, której się wszyscy znaleźliśmy generuje ogromny i szkodliwy dla zdrowia stres. Zdrowa dawka aktywności pozwala rozładować emocje, uspokoić nerwy i skutecznie się zrelaksować. 

You may also like